FAQ – často kladené otázky

Všeobecné otázky
Registrace a uživatelský účet
Ochrana osobních údajů a licence
O royalty free fotografiích
O nákupu jednotlivých fotografií, o kreditech
Vyhledávání fotografií a Lightbox (šuplík)
Nákup a platba
Stahování fotografií
Vrácení peněz
Technické otázky

Všeobecné otázky

Co znamená „stock fotografie“?
Místo, aby jste museli jednat jednotlivě s každým fotografem, který pro Vás pořizuje vhodné fotografie, představují „stock fotografie“ soubor fotografií, ketré jsou připraveny k okamžitému použití. K těmto fotografií máte přístup jako k celku se stejnými licenčními podmínkami, tzn. nejste zatíženi vyjednáváním s fotografy a registrací jednotlivých licenčních smluv. Navíc cena royalty free (RF) stock fotografií je mnohem nižší než například fotografie na zakázku. RF stock fotografie Vám šetří náklady na modely, fotografa, pronájem prostor, rekvizity atd.

Co znamená „royalty free“?
Royalty free je typ licence, kdy uživatel fotografií nemusí platit další licenční polatky za opakované použití stejné fotografie. Kupující se nestává vlastníkem fotografie, získává pouze povolení (licenci) k použití fotografie. Toto povolení je nevýhradní a nepřenositelné na žádnou další osobu nebo subjekt.

Jak často přidáváte nové fotografie do databáze?
Nové fotografie přidáváme denně. Našim cílem je neustále se rozšiřující nabídka a stále kvalitnější obsah. Nejnovější fotografie najdete zde.

Mohu použít fotografie pro mé zákazníky?
Ano, můžete. Všechny fotografie podléhají standardní RF licenci, k nahlédnutí zde.

Registrace a uživatelský účet

Platí se něco za registraci?
Registrace je zdarma.

Proč bych se měl registrovat?
Registrovaní uživatelé mají přístup k aplikacím, které nefungují bez přihlášení, jako např. funkce lightbox pro ukládání výběru fotografií a další.

Musím se registrovat předtím, než budu chtít zakoupit kredity?
Ano.

Musím se registrovat, pokud chci pouze vyhledávat v databázi?
Ne, nemusíte. Registrací ale získáváte řadu výhod, jednou z nich je např. informace o novinkách a akcích zasílané e-mailem atd.

Jak je možné provést registraci?
Klikněte na odkaz „REGISTRACE“ v horním menu. Zadejte Váš e-mail a zvolte si heslo pro příští přihlašovaní. Na další stránce vyplňte požadované údaje a klikněte na tlačítko „ODESLAT“. Tím je Vaše registrace dokončena.
Registraci můžete také provést prostřednictvím tohoto odkazu.

Jak je dlouho trvá registrace?
Registrace je okamžitá, po odeslání registrace můžete svůj nový uživatelský účet okamžitě používat.

Mohu sdílet svůj uživatelský účet se svými kolegy?
Nedoporučujeme to. Sdílení jména a hesla znamená vždy bezpečnostní riziko. Pokud je zákazníkem firma s více zaměstnanci, doporučujeme určit jednoho zaměstnance jako správce účtu, který bude provádět veškeré transakce v uživatelském účtu.

Co mám dělat, pokud jsem zapomněl své heslo?
Prosím, klikněte na tento odkaz a vyplňte požadované údaje. Heslo Vám bude okamžitě automaticky zasláno e-mailem.

Mohu kdykoliv změnit své heslo?
Ano, můžete. Po přihlášení do svého uživatelského účtu můžete změnit své heslo. Stejně tak můžete změnit ostatní údaje jako je jméno, adresa, telefon atd.

Je možné odhlásit svůj e-mail, aby mi nebyly zasílám propagační informace?
Ano, je to možné, můžete to provést ve svém účtu v záložce „Můj účet“, zvolte možnost „Nezasílat newsletter“. Poté Vám nebudeme dále zasílat propagační e-maily. Zasílat Vám ale dále budeme důležitá upozornění týkající se provozu Vašeho uživatelského účtu.

Ochrana osobních údajů a licence

Jakým způsobem chráníte mé osobní údaje? Mohou se mé osobní údaje dostat k třetí straně?
Respektujeme Vaše soukromí, proto chráníme Vaše osobní údaje. V žádném případě tyto údaje nikomu neposkytujeme, neprodáváme, neumožňujeme k nim přístup. Více informací najdete zde.

Jak mohu používat Vaše fotografie a jaká jsou omezení?
Prosím, prostudujte si informace na stránce Licence.

Co znamená Rozšířená licence?
Rozšířená licence znamená použití fotografií v těch případech, kdy je finální produkt používám pro další velko nebo maloobchodní prodej. Jedná se např. o tisky na hrnky, trička, plakáty, drobné předměty, kalendáře a jiné spotřební zboží. Fotografie určená pro tento účel stojí 50, 75 nebo 100 kreditů.
Plné znění Rozšířené licence najdete zde.

Musím platit za fotografii znovu při opakovaném použití této fotografie?
Nemusíte. RF licence umožňuje použít fotografie opakovaně bez dalších poplatků.

O royalty free fotografiích

Proč jsou Vaše fotografie levnější než jinde? Je to proto, že mají nižší kvalitu?
Fotografie nám poskytují fotografové z celého světa. Jedná se o profesionály, ale také o amatérské fotografy. Z toho důvodu prochází všechny fotografie přísnou kontrolou, aby byla zajištěna co nejvyšší kvalita snímků. Nižší cenu umožňuje velké množství prodaných fotografií, takže velké množství prodaných fotografií převáží prodej drahých fotografií.

Obsahují všechny fotografie „model release“?
Ano, fotografie obsahují model release.

Říkáte, že jsou forografie royalty free. Znamená to, že mohu jednoduše zkopírovat náhled fotografie a používat?
Ne, nemůžete. Jste povinni zaplatit licenční poplatek (zde ve formě kreditů) abyste mohli používat fotografie. Royalty free licence znamená jednorázové zaplacení licence. Náhledy fotografií mohou být zkopírovány a použity pouze pro účely grafického návrhu nebo pro prezentaci zákazníkovi. Nemohou být použity pro finální produkt, ať už soukromý nebo profesionální. Jakékoliv neoprávněné použití fotografie v rozporu s licenční smlouvou bude mít následek v právních krocích, které podnikneme.

Co znamená „náhled fotografie“?
„Náhled fotografie“ znamená zmenšeninu originální fotografie pro účely zobrazení na našich stránkách. Tyto náhledy fotografií mohou být zkopírovány a použity pouze pro účely grafického návrhu nebo pro prezentaci zákazníkovi. Nemohou být použity pro finální produkt, ať už soukromý nebo profesionální.

Je možné získat náhledy ve vyšším rozlišení pro našeho zákazníka?
Ne, bohužel, není to možné. Systém je plně automatizovaný a jakékoliv indivializované požadavky např. na větší náhledy nejsou možné.

Stáhl jsem si fotografii v komprimovaném formátu JPEG. Je možné obdržet originál fotografii v nekomprimovaném formátu TIFF?
Všechny fotografie, které my obdržíme od fotografů již jsou ve formátu JPEG. Z důvodu vysoké datové velikosti formátu TIFF nedisponujeme ani těmito originály.

Je možní získat exkluzivitu pro určitou fotografii?
Z povahy royalty free licence vyplývá že není možné obdržet exkluzivitu pro použití fotografií.

Jsou fotografie pouze ve velikosti pro zobrazení na obrazovce?
Ne, naše fotografie můžete získat v různých velikostech. Možnosti jsou vždy uvedeny v detailu u každé fotografie, některé fotografie jsou ve velikosti až A2.

Jak dlouho můžu používat fotografie?
Není zde časový limit použití fotografií. Jednou zakoupené fotografie můžete používat opakovaně po neomezeně dlouhou dobu.

V jakých barevných formátech jsou uloženy fotografie?
Fotografie jsou ve formátu RGB.

Jaký je rozdíl mezi RGB a CMYK?
RGB je barevný formát určený pro zobrazení na obrazovce nebo monitoru. CMYK je formát užívaná pro tiskové technologie. Model RGB kombinuje tři barvy: red (červená), green (zelená), blue (modrá). CMYK kombinuje 4 barvy (inkousty) pro tisk: cyan (modrá), magenta (červená), yellow (žlutá) a černá.
Rozdíl mezi těmito barevnými modely se projeví v okamžiku, kdy budete chtít dokument zobrazený na monitoru vytisknout. Některé barvy na monitoru totiž model CMYK není schopen vytisknout, a proto může nastat barevný rozdíl mezi zobrazením na monitoru a výsledkem v tisku. Z toho důvodu doporučujeme vždy před tiskem zkontrolovat barevnost profesionálem.

Je možné konvertovat RGB na CMYK?
Ano, ke konverzi můžete použít většinu programů na úpravu fotografií, např. Adobe Photoshop.

Jsou ilustrace vrstvené (ve vrstvách)?
Všechny ilustrace, fotografie a grafiky jsou jednovrstvé.

Po jak dlouhou dobu zůstávají uloženy fotografie, které jsem již jednou stáhl, v historii stažení?
Již jednou stažené fotografie zůstávají uloženy ve Vaší Historii stažení. Po dobu 7 dní od stažení je možné opakované stažení bez odečtení další kreditů. Po uplynutí této lhůty již není možné fotografie zdarma znovu stáhnout. Záznam o všech zakoupených fotografiích a jejich malé náhledy zůstávají v Historii stažení po celou dobu existence Vašeho uživatelkého účtu. Doporučujeme, abyste si vždy provedli zálohu stažených fotografií pro budoucí použití.

Stáhl jsem před časem fotografii, ale nyní ji nemohu nalézt ve své historii stažení, nemohu ji nalézt ani v databázi. Co mám dělat?
Tato fotografie byla pravděpodobně úplně odstraněna z nabídky fotobanky. Odstranění z nabídky se děje pouze na žádost fotografa, který nám fotografii poskytl. Pokud tedy byla fotografie odstraněna z nabídky, nemůže již být opětovně stažena.

Kde mohu zjistit, kolik mi zbývá kreditů?
Stav svých kreditů můžete zjistit po přihlášení v horním pravém rohu stránky nebo v oddíle „Můj účet“.

O nákupu jednotlivých fotografií, o kreditech

Co jsou kredity?
Kredity jsou jednotky, kterými platíte za fotografie. Fotografie podle velikosti a licence stojí 1, 2, 3, 4, 5 nebo více kreditů. Můžete si koupit různé balíčky kreditů od ,- CZK za kreditů. Za každou fotografii, kterou si stáhnete, se z Vašeho účtu odečte příslušný počet kreditů podle velikosti stažené fotografie.

Vyprší platnost kreditů?
Kredity, které momentálně nevyužijete, zůstávají na Vašem účtu do dalšího nákupu kreditů. Platnost kreditů vyprší pouze v případě, že od Vašeho posledního stažení uplynul více než 1 rok.

Jak mohu koupit jednotlivé fotografie?
Náš kreditní systém umožňuje nákup kreditů, za které si pak můžete stahovat fotografie. Za každou staženou fotografii se odečte příslušný počet kreditů podle velikosti stažené fotografie. Pokud chcete zakoupit pouze jednu vybranou fotografii a nechcete kupovat kredity, vyberte si fotografii, klikněte na náhled a nákup můžete uskutečnit ze stránky „Detail snímku“.

Kolik fotografií si mohu stáhnout denně?
Není nijak omezen denní počet stažení. Vše záleží jen na Vás a na počtu kreditů.

Mám na uživatelském účtu kredity. Mohu je vyměnit za hotovost?
Nevyužitý zůstatek kreditů není možné směnit na hotovost.

Co mám dělat, pokud nastane chyba při stahování nebo se stahování fotografie nedokončí? Je mi vrácen kredit ze nekompletně staženou fotografii?
V tom případě můžete bez obav stáhnout fotografii opakovaně bez ztráty kreditů. Opětovné stažení stejné fotografie (ve stejné velikosti) není zpoplatněno ve lhůtě 7 dnů od prvního stažení fotografie.

Má vliv na stav kreditů, pokud stáhnu stejnou fotografii více než jednou?
Ne, opětovné stažení stejné fotografie ve stejné velikosti není zpoplatněno. Pokud byste ovšem stáhli stejnou fotografii v jiné velikosti, tato nová velikost je již zpoplatněna příslušným množstvím kreditů.

Vyhledávání fotografií a Lightbox (šuplík)

Jak vyhledám fotografie?
Můžete zadat klíčové slovo v angličtině do vyhledávacího panelu v levé horní části stránky. Pro zadání více podmínek hledání prosím, využijte nástroj „Podrobné hledání“.

Nabízíte zdarma rešeršní službu?
Ano, nabízíme zdarma pomoc při vyhledání fotografií z naší databáze, ale pouze registrovaným uživatelům. Požadavek na rešerši, prosím, odesílejte z Vašeho uživatelského účtu.

Kde získám detailní informaci k fotografii?
Klikněte na odkaz „detail“ pod každým náhledem fotografie.

Co je to Lightbox?
Lightbox je užitečný nástroj sloužící k organizování fotografií. Vybranou fotografii můžete do lightboxu uložit, nemusíte stahovat náhledovou fotografii nebo si zapisovat číslo fotografie. Pro přístup k tomuto nástroji je nutné být registrovaným uživatelem.

Jak lightbox funguje?
Lightbox je užitečný nástroj sloužící k ukládání, organizování a stahování vybraných fotografií. Můžete vytvářet podsložky a pojmenovávat je. Obsah Lightboxu (náhledové snímky) můžete odeslat zákazníkovi nebo kolegovi e-mailem (resp. odkaz na obsah lightboxu na našich stránkách), nebo můžete obsah lightboxu uložit do formátu PDF a odeslat. Fotografie uložené v lightboxu můžete jaké najednou stáhnout a tím ušetřit čas.

Přidal jsem fotografii do lightboxu před nějakým časem, chtěl bych ji koupit, ale v lightboxu již není.
Tato fotografie byla pravděpodobně úplně odstraněna z nabídky fotobanky. Odstranění z nabídky se děje pouze na žádost fotografa, který nám fotografii poskytl. Pokud tedy byla fotografie odstraněna z nabídky, nemůže již být stažena.

Nákup a platba

Jak mám postupovat při nákupu fotografií?
Postup je velmi jednoduchý, stačí pouze 3 kroky:
1. Registrace
Nejprve je nutné vytvořit uživatelský účet a vyplnit fakturační údaje.
2. Nákup kreditů
Kupte si určité množství kreditů, např. nejmenší množství kreditů ( kreditů za ,- CZK bez DPH) a proveďte platbu - buď zálohovou fakturou s bankovním převodem nebo platební kartou.
3. Stahování
Jakmile máte koupeny kredity, můžete stahovat fotografie. Není stanoven žádný limit např. pro počet fotografií stažených za den. Pokud Vám na účtě zůstanou nevyužité kredity, zůstávají Vám do dalšího nákupu kreditů.

Jaké jsou možnosti platby?
V současnosti jsou možné dva způsoby zaplacení - a/ zálohovou fakturou s bankovním převodem a b/ platební kartou.
a/ Poté, co si zvolíte množství kreditů k nákupu, systém Vám automaticky vygeneruje zálohovou fakturu (výzvu k platbě) a zašle Vám ji e-mailem. Jakmile identifikujeme Vaši platbu na našem bankovním účtu, připíšeme Vám ihned příslušný počet kreditů na Váš uživatelský účet a opět Vás informujeme e-mailem. Fakturu - daňový doklad si poté můžete stáhnout z uživatelského účtu.
b/ Při volbě platby platební kartou Vám budou kredity ihned připsány na Váš uživatelský účet. Fotografie můžete stahovat ihned a bez čekání.

Jsem ze Slovenska. Jak mohu platit?
Po registraci se slovenským zákazníkům zobrazují ceny v eurech (EUR). Slovenským zákazníkům jsou po odeslání objednávky on-line vystaveny doklady v EUR. Na výzvě k platbě (proforma faktuře) je uvedeno číslo bankovního účtu na Slovensku, zákazníci tak mohou platit internetovým bankovnictvím. Po přijetí platby je vystavena daňová faktura opět v eurech.
Pokud potřebujete poradit, prosím, kontaktujte nás.

Pokouším se koupit kredity, ale systém mi hlásí chybu. Jak mám postupovat?
V případě chyby nás, prosím, kontaktujte.

Nabízíte nějaké slevy?
Slevu na nákup kreditů získáváte pokaždé, když zakoupíte kredity. Při každém nákupu kreditů získáváte tzv. „bonusové kredity“, za které můžete uskutečnit další nákup kreditů. Dále zasíláme slevové „promo kódy“, které můžete použít při nákupu kreditů.

Stahování fotografií

Jak lze stáhnout fotografie poté co nakoupím kredity?
Klikněte na odkaz „detail“ pod malým náhledem fotografie. Na další stránce si vyberte velikost fotografie, kterou potřebujete. Klikněte na odkaz „Stáhnout“ a fotografii si uložte do svého počítače.

Jak dlouho trvá stažení fotografie?
Čas stahování záleží na datové velikosti fotografie a rychlosti internetového připojení. Délka stahování však není delší než několik minut.

Kde najdu záznam o svých předchozích staženích?
Prosím, přihlašte se ke svému uživatelskému účtu. V oddíle „účet“ klikněte na odkaz „Historie stažení“, zde najdete záznam o svých stažených fotografiích.

Jak mohu stáhnout fotografii, kterou jsem již v minulosti stáhl? Bude mít opětovné stažení vliv na stav mých kreditů?
Fotografii můžete stáhnout opět z Vaší „Historie stažení“. Toto opětovné stažení není zpoplatněno ve lhůtě do 7 dnů od stažení, tzn. že Vám v této lhůtě nebudou odečteny další kredity.

Vrácení peněz

Je možné vrácení peněz?
Ano, vrácení peněz je možné za těchto podmínek:

  • o vrácení peněz musíte písemně požádat ve lhůtě do 5 pracovních dní od zaplacení, nejlépe e-mailem (info@samphoto.cz)
  • dosud jste nestáhli žádnou fotografii z vaší objednávky
  • je možné vrátit pouze celou částku z vaší objednávky

Pokud splníte tyto podmínky, pošleme Vám dobropis, po jejím potvrzení Vám vrátíme peníze bankovním převodem na Váš účet.

Technické otázky

Registroval jsem se, ale nemohu se přihlásit ke svému uživatelskému účtu. Co mám dělat?
Prosím, nejprve překontrolujte správnost Vašeho e-mailu a hesla a zda je zadáváte správně. Pokud se Vám stále nepodaří přihlásit se, prosím, kontaktujte nás.

V případě jakýchkoliv technických problémů se na nás obraťte. Po-Pá 8:00-19:00.

Lightbox Lightbox

2024 © Samphotostock, všechna práva vyhrazena